Alapfogalmak

 

Azonosító

A program egyes objektumait azonosítja (program, egység, eljárás, függvény, címke, konstans, típus, változó, rekordmező...). Kis- és nagybetűből, számjegyből és aláhúzásjelből állhat, de számjeggyel nem kezdődhet. A rendszer az első 63 karaktert különbözteti meg.


Címke

Egy utasítást jelölhetünk meg vele, és egy másik utasításban a címkére, azaz a megjelölt utasításra hivatkozhatunk


Fenntartott szó, kulcsszó

A programnyelv tulajdonít neki értelmet, amit nem lehet megváltoztatni, azaz ezeket az azonosítókat másra nem használhatjuk
A Turbo Pascal kulcsszavai: AND, ASM,ARRAY, BEGIN, CASE, CONST, CONSTRUCTOR, DESTRUCTOR, DIV, END, FILE, FOR, FUNCTION, GOTO, IF, IMPLEMENTATION, IN, INLINE, NIL, NOT, OBJECT, OF, OR, PACKED, PROCEDURE, PROGRAM, RECORD, SHR, STRING, THEN, TO, TYPE, UNIT, UNTIL, USES, VAR.


Forrásprogram

Egy magasszintű programnyelven megírt szöveg. A Turbo Pascal rendszerben kiterjesztése .pas. A forrásprogram fordítása után kapjuk a tárgykódot. A tárgykódú modulakat a szerkesztő (linker) állítja össze futtatható programmá. A Turbo Pascal renszerben a szerkesztés automatikus.


Kettes komplemens kódolás

Negatív egész számok ábrázolására használják. Így a kivonás visszavezethető egy kettes komplemens képzésre (ami igen egyszerű) és egy összeadásra.
Egy b (egy bájtos) bináris szám kettes komplemense: (11111111 - b) + 1. A zárójelben lévő rész a b egyes komplemense.


Konstansok

Nevesített konstans: olyan programozói objektum, melynek neve  címe, típusa, értéke van. Értéke állandó, a programban nem lehet megváltoztatni.
Pl.: const max = 100;

Tipizált konstans: gyakorlatilag egy változó, amelynek kezdőértéket adunk. Deklarálása a Const kulcsszó után. (Az alprogramok statikus lokális változói lehetnek, amelyek két hívás között nem veszítik el az értéküket).
Pl.: const max: integer  = 100;

Konstans: Nics neve, címe. Értéke állandó.
Pl.: 100, -12.32, 'ez egy karakterlánc', ['a'..'z','.','?']


Megjegyzés

A forrásprogram olvasójának szól, a fordító figyelmen kívűl hagyja. A program egyes részeit magyarázhatjuk, a későbbi könnyebb érthetőség érdekében.


Standard azonosító

A programnyelv tulajdonít neki értelmet, de azt megváltoztathatjuk, átdefiniálhatjuk. Célszerű meghagyni az eredeti funkcióját. Ilyen például: integer, sin, abs...