Munkavédelem és környezetvédelem

Félév: 1.
Tantárgy típusa: A
Számonkérés formája: kollokvium
Kredit: 2

Előadó: Tisza László főiskolai adjunktus

Tantárgyi célkitűzés:
A repülőmérnök hallgatók legyenek jártasak a munkavédelmi eljárások és környezetvédelmi eljárások alkalmazásában, az előírások ellenőrzésében.

A tantárgy fő fejezetei:
A munkavédelem fogalma, a baleset fogalma, a biztonságtechnika és a munkavédelem eszközrendszere. Munkaélettan, munkaegészségtan. Légzés, vérkeringés, energiaszükséglet. Hő-, só- és vízháztartás. A munkavédelem jogi és igazgatási rendszere. A munkavédelem szervezése,irányítása, ellenőrzése. Ergonómiai alapismeretek: munkaeszközök és munkahelyek kialakításának előírásai. A villamosság biztonságtechnikája: az elektromos áram élettani hatásai, érintésvédelmi osztályok és megoldások. Villámvédelem. A nyomástartó edények biztoságtechnikája: kialakítások, előírások, biztonsági szerelvények. A növénytermesztés és az állattartás gépeinek biztoságtechnikai követelményei. Biztonsági felszerelések, egyéni védőeszközök. Javító műhelyek biztoságtechnikája: a gépi megmnunkálás, a gépjavítás biztonságtechnikája. Egyéni védőeszközök, védőberendezések. Tűzvédelem: a tűz kialakulásának feltételei. A tűzoltás módjai és eszközei. Tűzveszélyességi osztályok. A környezetvédelem feladata, eszközei. Emisszió, imisszió, határértékek. Mérési eljárások és mérőeszközök.

Előtanulmányok: a középiskolában megtanult fizikai, kémiai és biológiai ismeretek szükségesek a tananyag elsajátításához.

Követelmények a félév érvényesítéséhez:
-két zárthelyi dolgozat megírása ( max. 25-25 pont)
-sikeres kollokvium (max. 50 pont)

Kötelező irodalom:
Dr. Walz: Munkavédelem, Gödöllő, 1986.


Vissza Back