ECO 111-112 Magyarország gazdasága és az Európai Unió

 

ECO 121-122 Az Európai Unió ágazati programjai és mûködési mechanizmusa

 

ECO 123-124 Fenntartható fejlõdés és gazdaság

 

ECO 125-126 Az európai integrációs folyamatok és az Európai Unió

 


 
ECO 111-112 Magyarország gazdasága és az Európai Unió
 
 
 

A modul felelõse: Hajnal Béla a KSH igazgatója
A modul célja, hogy megismertesse a hallgatókat Közép- és Kelet-Európa országainak az Európai Uniós tagság felé vezetõ útjával; az Európai Unió keleti kibõvítésének gazdasági hasznával és gazdasági költségeivel; az Európai Unión belüli pénzügyi transzferrel és a nemzeti költségvetéssel; továbbá az EU népesedési viszonyaival; a centrum- és perifériaviszonyokkal. Bemutatja az EU-csatlakozás várható gazdasági hatásait a régió intézményeire és vállalkozásaira; a technika, a technológia-transzfer, az ipar, a mezõgazdaság, a piaci struktúra, a közlekedés, a településszerkezet és gazdaságszerkezet, a gazdasági szolgáltatás, a pénzügy, az oktatás, a humánszolgáltatás változásait, és foglalkozik az EU és más gazdasági régiók kölcsönhatásával.
 
  


Vissza a lap elejére


 

ECO 121-122 Az Európai Unió ágazati programjai és mûködési mechanizmusa
 
 
 

A modul felelõsei: dr. Nádasdi József és dr. Egri Imre
A modul célja, hogy bemutassa a közösségi intézményrendszert és döntési mechanizmusát, a területfejlesztést és a területi politikát, továbbá a  kereskedelmi, az ipar- és  foglalkoztatáspolitikát, a munkanélküliség kezelhetõségének lehetõségét, a pénz- és árfolyampolitikát, a bankrendszert és a tõzsdét.
E modul keretében hallhatnak a résztvevõk az Európai Unió és a magyar agrárgazdaság kapcsolatáról, az EU agrárpolitikai céljairól, az agrárpiaci rendtartásról, az agrárgazdasági harmonizáció általános és konkrét, rövid és hosszútávú feladatairól, a csatlakozás várható elõnyeirõl és hátrányairól.
 
 

Vissza a lap elejére

 
 



 
 

ECO 123-124 Fenntartható fejlõdés és gazdaság
 
 
 

A modul felelõsei: dr. Kiss Ferenc, dr. Szép Tibor és John Smith
A modul célja, hogy bemutassa a környezettudomány és az ökológia alapjait, az élelem és mezõgazdaság, az energia-felhasználás, a környezetszennyezés, a veszélyes hulladékok kezelésének lehetõségeit, a gazdaság és a szennyezõdés szabályozását, valamint a környezeti jogi szabályozást.
 
 
 
 
 

Vissza a lap elejére

 
 
 



 

ECO 125-126 Az európai integrációs folyamatok és az Európai Unió
 

A modul felelõsei: dr. habil. Frisnyák Sándor, dr. Boros László, dr. Hanusz Árpád, dr. Kormány Gyula
E modul keretében foglalkoznak a hallgatók Európa történeti földrajzával, az ipari forradalomnak az európai társadalmi-gazdasági folyamatokra gyakorolt hatásával; az Európai Unió társadalom- és gazdaságföldrajzi jellemzésével; az EU természeti és humán erõforrásaival; az EU gazdaságával és gazdaságpolitikai célkitûzéseivel, az EU helyével és szerepével korunk világgazdaságában. Felvázolják Európa politikai földrajzát, a politikai regionalizációt az EU-ban, majd részletezik Nyugat-Európa, Közép-, Kelet- és Dél-Európa, valamint Észak-Európa politikai földrajzát.
 

Vissza a lap elejére