INS 311-312 Az európai integráció története
 
 

INS 321-322 A Közös Piactól az Európai Gazdasági Közösségig
 
 

INS 323-324 Európa-gondolat és nemzetállamiság
 
 



 

INS 311-312 Az európai integráció története
 

A modul felelõse: dr. habil. Czövek István
A modul célja, hogy bemutassa az európai integráció történetét: az I. világháborúnak Európára és az európai hatalmak nemzetközi helyzetére gyakorolt hatását, az Európai Unió Briand-féle tervezetét; a II. világháborúnak a nemzetközi kapcsolatokban megnyilvánuló következményeit, Európa kettészakadását. Felvázolja az I. Hágai Konferencia (1948)  elképzeléseit, terveit egy európai parlamentrõl, az Európa Tanács létrehozását, mûködését, Monnet és Schuman törekvéseit a gazdasági és politikai integráció megteremtésére. Foglalkozik a gazdasági és katonai integráció kérdéseivel. Bemutatja a Római Szerzõdések elõkészítését és elfogadását: a Közös Piacot és az EURATOM-ot. Megismertet a továbblépés alternatíváival (francia terv, amerikai “Nagy Terv”), a gazdasági közösség fejlõdésével (a Hatok Európájától a Kilencek Európájáig). Rámutat az Európa Tanácsnak és az Európai Parlamentnek a kontinens politikai integrációjában játszott szerepére, a kelet-európai rendszerváltás és az európai integráció kapcsolatára.
 

Vissza a lap elejére


 

INS 321-322 A Közös Piactól az Európai Gazdasági Közösségig
 
 
 
 

A modul felelõsei: dr. Reszler Gábor és dr. Fazekas Rózsa
A modul célja, hogy bemutassa azt a fejlõdést, amely a Közös Piactól az Európai Gazdasági Közösség kialakulásáig vezet. Rámutat e folyamat legfontosabb állomásaira: a Római Szerzõdés elõtti európai helyzetre, a Római Szerzõdés létrehozásának körülményeire. Bemutatja a Közös Piac történetét 1958-tól 1967-ig, majd az Európai Gazdasági Közösség (EGK) létrejöttét és intézményrendszerének kiépülését. Foglalkozik az EGK világgazdasági szerepével a hetvenes években, az EGK bõvítésével, a hetvenes, nyolcvanas évek gazdasági válságaival, a gazdaságfejlesztés új útjával és a fejlõdés távlataival.
 
 
 

Vissza a lap elejére


 
 
 

INS 323-324 Európa-gondolat és nemzetállamiság

A modul felelõsei: dr. Barabás László és dr. Vinnai Gyõzõ
A modul célja, hogy bemutassa a vezetõ nyugat-európai államok (Franciaország, NSZK, Nagy-Britannia, Olaszország) bel- és külpolitikai helyzetét, törekvéseit a II. világháború után; Franciaország próbálkozásait az európai integrációs kapcsolatok megteremtésére és erõsítésére. Megismerteti a hallgatóságot a Schuman-tervvel, a 'hazák Európája' koncepcióval és a Fouchet-tervvel. Bemutatja a francia Európa-politikát De Gaulle után; Konrad Adenauernek a szuverén német állam megteremtésére irányuló külpolitikáját, a nyugati hatalmakkal kötött szövetségét (1949 — Petersberg; 1952 — Bonn; 1954 — Párizs). Foglalkozik az NSZK-nak a Közös Piac létrehozásában, az európai integráció intézményesülésében játszott szerepével; a német-francia megbékélés és együttmûködés folyamatával. Bemutatja a II. világháborúnak a brit hatalmi pozíciókra gyakorolt hatását; a Wilson-kormány törekvését a közös piaci belépésre, a francia elutasítást; a közös piaci felvételnek az angol belpolitikára és gazdaságra gyakorolt hatását; az európai integráció elmélyülését a Thatcher-kormányzat alatt. Foglalkozik  Olaszország  szerepével az integráció továbbfejlesztésében.

Vissza a lap elejére