Európai Közösségek Bírósága (Court of Justice of the European Communities))

      Az Európai Közösségek Bírósága a Közösség és az Európai Unió intézményi struktúrájában

      Az Európai Bíróság eredetileg az Európai Közösségek egyik, méghozzá legkorábbi közösségének, az Európai Szén és Acél Közösségnek a bíróságaként jött létre, majd a Római Szerződéssel vált mindhárom közösség bíróságává.

      A Bíróság neve (kezdettől fogva, mind a mai napig): Európai Közösségek Bírósága (Court of Justice of the European Communities).

      Ezt nemcsak azért érdemes kihangsúlyozni, mert a Közösség központi intézményeinek elnevezésében voltak jelentős változások, hanem mert az eredeti névhez való ragaszkodás több mint tradíció.

        -  Először is: a Bíróság nem vált az Európai Unió bíróságává, hanem hatásköre továbbra is csak az EU egyik ,első pillérét jelentő három közösség jogterületére terjed ki.

        -  Másodszor: bár 1965-ben az Egyesítő Szerződéssel (angolul: Merger Treaty) 1967. júliusára összevonták a három közösség addig párhuzamosan működő intézményeit, és ettől fogva az Európai Közösségek (European Communities), majd az 1992-es Maastrichti Szerződéssel az Európai Gazdasági Közösség neve helyett az Európai Közösség elnevezés használatos, mégis, a Bíróság neve változatlanul: Az Európai Közösségek Bírósága.

        -  Harmadszor: továbbra is "Az Európai Közösségek Bírósága" elnevezést használjuk, bár az Egységes Európai Okmány alapján - a korábbi mellett - 1989-ben megkezdte működését az Elsőfokú Bíróság (Court of First Instance) is. (Feladatmegosztásukra a későbbiekben természetesen még visszatérünk.)

        -  Negyedszer: akkor is egyes számban beszélünk a Bíróságról, ha a tagállamokban működő nemzeti bíróságok is a Közösség bíróságainak minősülnek, és így ez utóbbiak is a közösségi igazságszolgáltatás részét képezik.

      Mint ahogyan már korábban is taglaltuk, a Közösség alapvetően tanácsközpontú rendszerében, a közösség hatalmi ági rendszerében az ítélkező szerepet tölti be a Bíróság. A Római Szerződés 164. cikke szerint a bíróság feladata lényegileg abban áll, hogy ítéletei útján gondoskodjon arról, hogy a közösségi jogot - az egyedi, azaz különböző körülmények ellenére - azonosan értelmezzék és alkalmazzák a tagállamokban.

         

Gyakorló feladat: Az alábbiak közül melyik a helyes válasz?

    Az Európai Bíróság felépítése

      Az Európai Bíróságot tizenöt bíró és nyolc főügyész alkotja, a jelenlegi csatlakozási időszaktól egy kilencedik főügyész is segíti a Bíróság munkáját.

      Az ügyek számának folyamatos emelkedése miatt létesítette az Egységes Európai Okmány az Elsőfokú Bíróságot, mely - nevével ellentétben - nem tette kétfokúvá a Közösség bírósági rendszerét. Mint ahogyan attól sem "vált" kétfokúvá, hogy a tagállamok bíróságai is a Közösség igazságszolgáltatásának részét képezik, és ők - bizonyos ügyekben - az Európai Bírásághoz fordulhatnak.

      A Bíróság alapítása óta 2000. novemberéig több mint 8600 ügyben hozott döntést.

      Az Elsőfokú Bíróság hatáskörébe azon ügyek tartoznak (azon ügyek utalhatók), melyeket a Tanács 88/ 591. számú határozata és maga a Maastrichti Szerződés meghatároz, azaz, amelyek nincsenek kifejezetten az Európai Bíróság hatáskörébe utalva.

      Általános szabály tehát, hogy az Európai Bíráság hatáskörének egy bizonyos (megengedett) részét az Elsőfokú Bíróságra ruházhatja, - a kivételeket rögzítik az előbb említett jogi keretek:

      Ezek szerint sem az unió tagállamai, sem a Közösség intézményei, sem a nemzeti bíróságok nem kérhetnek előzetes állásfoglalást az Elsőfokú Bíróságtól. (Ezek az ügyek teszik ki egyébként az Európai Bíróság ügyeinek körülbelül kétharmadát.)

      Ugyancsak nem ruházhatja a Bíróság az Elsőfokú Bíróságra azon hatáskörét, melybe azon ügyek tartoznak, melyeket természetes és jogi személyek indítványoztak a kereskedelem védelmével kapcsolatosan, valamint az áron aluli export és támogatások esetében.

      Kifejezett felhatalmazás alapján a közösségi tisztviselők és intézmények közötti ügyekben (un. "belső ügyek"), valamint a természetes és a jogi személyek által a vállalkozásokra vonatkozó versenyszabályokkal kapcsolatban (is) az Elsőfokú Bíróság jár el.

      Az ügyek számát tekintve mára a két bíróság megközelítően azonos leterheltségű.

         

Gyakorló feladat: Lehet-e fellebbezéssel élni az Elsőfokú Bíróság és az Európai Közösségek Bírósága ítéleteivel szemben?

         

    A Bíróság (mindkét bíróság) székhelye: Luxemburg.

      Az Európai Bíróság bírái és főügyészei

      A közösségi intézmények egyenrangúságának elvéből következően a Bíróság esetében az egyenrangúság, és ebből eredően a függetlenség egyik biztosítéka, hogy a Bíróság bíráit és főügyészeit nem a Tanács jelöli, hanem a tagállamok kormányai, teljes egyetértésben. További garanciális elem, hogy a Bíróság döntéseit nem lehet felülbírálni, viszont a Bíróság megsemmisítheti a közösségi joggal ellentétes rendelkezéseket.

      A bírák és a főügyészek hivatali idejük - 6 év - lejárta után újraválaszthatók.

      A tagság fele 3 évente cserélődik, hogy a folyamatosság és a zavartalan működés biztosítva legyen.

      A bíróság tagjai hivatalba lépésükkor esküt tesznek, hogy hivatalukat pártatlanul és lelkiismeretesen látják el, a tanácskozásokon elhangzottakat titkosan kezelik. A bírák minden jogi eljárás tekintetében immunitást élveznek. Ezenfelül vám- és adókedvezményt kapnak.

      A bírák nem viselhetnek semmilyen politikai vagy közigazgatási hivatalt. Nem végezhetnek díjazott vagy díjazás nélküli foglalkozást csak és kizárólag abban az esetben, ha erre a Tanács külön engedélyt ad.

        A bírói hivatal

      A lemondó nyilatkozatot a Bíróság elnökén keresztül a Tanács elnökéhez kell benyújtani, akinek a visszajelzését követően a bírói poszt megszűnik.

    Az Európai Bíróság hatásköre

Gyakorló feladat: A semmissé nyilvánítási és a mulasztás miatti eljárás során kik lehetnek a kérelmezők? A kérelmezők milyen csoportjait ismeri?

Ellenőrző feladat: Az Európai Közösségek Bírósága olyan, mint egyes tagállamokban az Alkotmánybíróság. Véleménye szerint igaz-e ez az állítás? Ha igen, miben nyilvánul ez meg, ha nem, miért? Összegezze a Bíróság szerepét és jelentőségét. (2-3 oldal terjedelemben)