1. A Tanács fogalmi keretének tisztázása
  2. Az Európai Tanács és az Európai Unió Tanácsa egymáshoz való viszonya
  3. Az Európai Tanács kialakulásának körülményei
  4. Az Európai Tanács jogköre és politikai szerepe
  5. Az Európai Tanács tárgyalási technikái
  6. A csúcstalálkozók menete
  7. Az Európai Unió Tanácsának definíciója
  8. Döntési eljárások és szavazási módok
  9. Az Tanács Elnökségének feladatai
  10. Az Európai Unió Tanácsának funkcionális és strukturális rétegződése
  11. A COREPER intézménye
  12. A Tanács munkáját segítő egységek
  13.  

  1. Az Európai Tanács és az Európai Unió Tanácsa

    Az Európai Uniónak ­névleg legalább is - két tanácsa van. E két intézmény esetében különösen indokolt az elnevezések tisztázásával kezdeni.  A Maastrichti Szerződés óta folyamatosan jelen lévő elnevezési félreértések miatt - egy 1994. február 16-án kiadott Memorandum próbálja meg a kérdést egyértelművé tenni.

    Az Európai Tanács határozza meg a fő közösségi politikai irányvonalakat. Tagjai a tagállamok állam- és kormányfői, valamint az Európai Bizottság elnöke. Évente legalább kétszer ütésezik, mely üléseket "Európai Csúcs"-nak hívnak.

    Az előbb említett Memorandum által (többek között) az Európai Unióról szóló Maastrichti Szerződés óta a korábbi, azaz a Közösségekben működő Miniszterek Tanácsának elnevezése: az "Európai Unió Tanácsa". És ez utóbbi tanácsnál a hasonló elnevezésen túl még egy dolog nehezíti a tisztánlátást.

    Az Európai Unió Tanácsa esetében valójában nem egy, hanem több tanácsról, - még pontosabban: - változatlan elnevezéssel, de változó összetétellel működő tanácsról van szó. Ugyanis az Európai Unió Tanácsa mindig a tagállamok azon (szak)minisztereiből áll, mely az adott napirend (tipikus esetben: jogalkotás) tárgyköre szerint illetékes: mezőgazdasági ügyekben a mezőgazdasági miniszterekből, egészségügyi tárgykör esetében az egészségügyi miniszterekből, ... és így tovább.

    Sem az Európai Tanács, sem az Európai Unió Tanácsa, sem a további, szakminiszterekből álló tanácsok, sem a (ritkán ütésező) összevont tanácsok között nincs világos hatáskörmegosztás. Megoszlanak a vélemények a szakirodalomban néha már arról is, hogy az Európai Tanács a Tanács (A Tanács) legmagasabb szintjének tekintendő-e, vagy pedig különálló (önálló) intézményről van-e szó. (Az alapító-szerződések nem rendelkeznek erről a kérdésről.) Van olyan szerző, aki egyenesen kijelenti, hogy "szigorú értetemben véve, nincs is olyan fogalom, hogy a Tanács, ugyanis ennek a testületnek az összetétele a kérdéses témakörrel együtt változik"

    .Áltatában, ahol egy uniós dokumentum, vagy egy szakirodalmi hivatkozás csak "Tanács"-ot ír - és nem mondja ki egyértelműen, hogy melyikről beszél - ott bizton lehet gondolni, hogy az Európai Unió Tanácsáról, a Közösség alapító okirataiban szereplő, kezdettől fogva létező intézményéről van szó. (Természetesen a szövegkörnyezetből is kiderül általában, hogy az írás szerzője melyik tanácsra gondol.)

    És végül ,hogy a dolog még bonyolultabb legyen, az Európai Tanács természetesen nem azonos a strasbourgi székhelyű Európa Tanáccsal sem ( Council of Europe ), mely utóbbi az Európai Unión kívüli nemzetközi szervezet.

    A továbbiakban nézzük meg a Közösség mindkét Tanácsát úgy, hogy egyszerre váljanak láthatóvá a közös vonások és a különbözőségek is.

     

Az Európai Tanács (European Council)

     

    Az Európai Tanács határozza meg a fő közösségi politikai irányvonalakat, de jogszabályt nem alkot. Tagjai a tagállamok állam- és kormányfői, valamint az Európai Bizottság elnöke.

    Nem véletlen az óvatos megfogalmazás: bár látszólag kézenfekvő lenne az Európai Tanácsot a Közösség "fő politikai centruma"-ként definiálni, azonban pontosan erről szól a vita, ez az egyik legérzékenyebb kérdés a közösségi intézményi struktúrában. Mint ahogyan a Bizottság (vagy az Európai Unió Tanácsa, vagy akár bármely közösségi intézmény) esetében, úgy itt is az Európai Parlament érzékenységéről van szó.

    A klasszikus politológiai-nemzetközi intézményi kérdés áll a háttérben: hol helyezkedjen el a politikai döntéshozói centrum? A közvetlenül és az arányosság elvének figyelembe vételével megválasztott képviselők intézménye (az Európai Parlament), vagy a "tagállamok által delegált" és szűk körű testület (az Európai Unió Tanácsa, a Bizottság) legyen a centrum.

    A Közösségre vonatkozóan a szakirodalomban "kooperatív föderalizmus"-nak is nevezett tanácsközpontú modellben, a Bizottság (és természetesen a többi közösségi intézmény) nemzetek feletti végrehajtói tevékenysége erősen korlátozva van (szemben a centrikus modellel.(Azonban az alkotott képhez hozzátartozik még, hogy jól kirajzolódó trendként látható, miszerint az úgynevezett uniós szerződések (Maastricht, Amszterdam) által és óta folyamatosan bővül az Európai Parlament hatásköre.)

    Viszonylag fiatal intézményről van szó (ezzel is magyarázható, hogy általában ahol egy uniós dokumentum, vagy egy szakirodalmi hivatkozás csak 'tanács"-ot ír, és nem mondja ki egyértelműen, hogy melyikről beszél, ott bizton lehet gondolni, hogy nem e fiatal intézményről, hanem az Európai Unió Tanácsáról, a Közösség alapító okirataiban szereplő, kezdettől fogva létező intézményéről van szó):

    Az Európai Tanács kifejezéssel az Európai Uniós tagállamok állam-és kormányfőinek rendszeres találkozóját jelölik.

    1974. december 10-én a párizsi csúcstalálkozón kibocsátott kommünikében jelentették be a létrehozását, és 1975-ben ült először össze Dublinban március 10-11-én. Ezt megelőzően 1961 és1974 között már kialakult az európai csúcstalálkozók gyakorlata. Jogi elismerést az Egységes Európai okmány adott létezésének, hivatalos státuszát pedig az Európai Unióról szóló Szerződés mondta ki Maastrichtban. Ezért is szokták úgy emlegetni, hogy az Európai Tanács szokásjog alapján felállított szervezet, melyet 1974-ben alapítottak, de hivatalos státuszát csak a ratifikált Uniós Szerződés adhatta meg 1993-ban.

    Az Európai Tanács évente legalább kétszer ülésezik, de általában egy évben három találkozóra kerül sor.

    Az Európai Tanács ülésein

Gyakorló feladat: Milyen tárgyalási metódusokat alkalmaznak az Európai Tanács ülésein?

Az Európai Unió Tanácsa (Council of the Union)

Az Európai Unió Tanácsa munkáját segítő testületek:

Gyakorló feladat: Milyen tanácsi szavazási módokat ismer?

Gyakorló feladat: Melyek az Állandó Képviselők Bizottságának fő feladatai?

Ellenőrző feladat: Elemezze az Európai Tanács politikai szerepét és jelentőségét az európai integráció folyamatában! (maximum két oldal)

Ellenőrző feladat: Készítsen összegzést az Európai Unió Tanácsa mint döntéshozó szerv tevékenységének lehetőségeiről és korlátairól! (3-4 oldal terjedelemben)