ZÁRSZÓ

         KEDVES HALLGATÓ!

         

        Ön elsajátította a hat tanegység tananyagát. Megismerte az Európai Uniót és annak legfontosabb szerveit. Most a kurzus végére letisztultak azok az információk, ismeretek, amelyek a kezdet kezdetén talán kissé kuszák voltak, vagy inkább bonyolultaknak tűntek.

        Néhány fontos summázatot talán érdemes adni.

        • Az Európai Unió 1992-ben történő megalakítása nem előzményektől mentes. Egy folyamatnak az eredménye, amelynek gyökerei, első lépései a II. világháborúig vezetnek vissza
        • Az Európai Unió kiteljesítette azt a tevékenységet, amelyet hat alapító ország elkezdett, s ma már tizenöten folytatnak, s a csatlakozásra várók száma is egyre bővül.
        • Az Európai integráció alapjai gazdasági téren épültek ki először, ezeket a 3 Közösség fogta össze.
        • Az egységes Európa tehát először szilárd gazdasági együttműködést teremtett, gazdasági szervezetként funkcionált.
        • Amikor a gazdasági alapok elég szélesek, szilárdak és hatékonyak voltak, akkor vált szükségessé a politikai együttműködés elmélyítése.
        • Azt mondhatjuk, hogy az Európai Közösségek korszaka a nemzetközi gazdasági együttműködés, gazdasági szervezet szakasza volt, míg az Unió nemzetközi politikai intézményi rangra emelkedett szilárd gazdasági alapokkal.
        • Az Európai Unió ráépült a Közösségekre, épp ezért a legfőbb intézményei azonosak a Közösségi intézményekkel.
        • A 3 pillérre épülő Unió modellje azt mutatja, hogy az európai integráció széles alapokon nyugszik.
        • Rendkívül fontos, hogy a közösségi érdek, a szupranacionalitás mellett mindig ott van a tagállami érdek. Az intézmények úgy épülnek fel és úgy működnek, hogy a tagállamok szuverenitása, önállósága ne sérüljön, de a közösségi érdek se szenvedjen csorbát. Ezért kell az intézmények működésébe beépíteni a fékeket, az ellenőrzés, felügyelet jogát, ezért születnek közösen, egymásra épülve a döntések. Nincs kizárólagos joga a szupranacionális kormánynak, azaz a Bizottságnak, de a legfőbb döntéshozó szerv, a Tanács sem dönthet egyedül, és a Parlament is egyre jobban érvényre juttatja hatalmát. A Bíróság pedig őrködik. Őrködik a demokrácia felett, a közösségi jog betartása és betartatása felett-
        • Az Európai Unió folyamatosan változik, nemcsak bővül, terjeszkedik, de mint nemzetközi intézmény folyamatosan fejlődik is. Ebbe az önmegújulási folyamatba az is beletartozik, hogy mivel az Unió nem egy tökéletes berendezkedés, számtalan hiba, hiányosság, működési zavar jellemzi a tevékenységét, szükség van ésszerű változtatások bevezetésére a működés hatékonyabbá tételére, reformokra. Az Európai Unió a bővülési folyamattal egy időben önmaga megújítására, megreformálására is kísérletet tesz. Ezeknek az intézkedéseknek vagyunk most a tanúi, és reményeink szerint később a részesei, élvezői.