Középiskolai tanárok számára szervezett modulok


3. modul

Az EU felépítése és működése

A modul felelőse: Dr. Rozgonyi Ibolya főiskolai tanár, CSc
A modul tartalma: A modul előadásai keretében bemutatjuk az európai integrációt Maastrichttól napjainkig: az Európai Unió jogi alapjait biztosító öt alapvető szerződést, a három közösséget létrehozó alapokmányt (ESZAK, EGK, EURATOM), valamint az Egységes Európai Okmányt és a Maastrichti Szerződést, továbbá az Európai Bíróságot és a szubszidiaritast mint az Unión belüli hatáskörök elosztását szabályozó elvet. Foglalkozik az Európai Unió székhelye(i)vel, nyelvével, polgárságával, az Unió vezetésével, az Unió soros elnökségével. Megismertet az Európai Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Parlament m?ködésével.
 

4. modul

Az EU-s információforrások
A modul felelőse: Dr. Szerafinné Szabolcsi Ágnes tszv. főiskolai docens, Dr.Univ.
A modul tartalma: Gyakorlati oktatás keretében megismertetjük a hallgatóságot az információtechnológiai alapokkal, az információs rendszerekkel; a jogi, a pénzügyi, az oktatási és vállalkozói információforrásokkal; bemutatjuk a hazai és külföldi nyomtatott és elektronikus európai uniós információforrásokat.
 

5. modul

Európai kultúra — magyar kultúra

A modul felelőse: Dr. N. Szabó József tszv. főiskolai tanár, CSc
A modul tartalma: Az előadásokon bemutatjuk Magyarország kulturális kapcsolatait az európai országokkal 1945 és 1990 között. Részletesen foglalkozunk Magyarország II. világháború utáni kulturális kapcsolataival, különös tekintettel a magyar-francia, magyar-olasz, magyar-svéd, magyar-osztrák kulturális és tudományos kapcsolatokra 1945 és 1948 között. Bemutatjuk a magyar irodalom európai kapcsolatait 1945 és 1948 között, a magyar zene és képzőművészet nyugat-európai kapcsolatait, a nyugat-európai magyar szellemi életet. Foglalkozunk a hidegháborúnak a kulturális kapcsolatokra gyakorolt hatásával, a detente utáni magyar-francia kapcsolatokkal, a magyar-olasz kulturális kapcsolatokkal az 1960-as évektől napjainkig, a magyar-német kulturális kapcsolatokkal a keleti politika meghirdetése után, a magyar-angol kulturális és tudományos kapcsolatokkal az 1960-as évektől a magyarországi demokrácia kiépítéséig, Magyarország finn kapcsolataival 1960 és 1990 között. Rámutatunk a rendszerváltozásnak a tudományos kapcsolatokra gyakorolt hatására, továbbá a magyar kultúrdiplomácia és kultúrpolitika európai uniós felkészülésére.
 

6. modul

Fenntartható fejlődés és gazdaság

A modul felelőse: Dr. Kiss Ferenc tszv. főiskolai tanár, PhD
A modul tartalma: Az előadásokon bemutatjuk a környezettudomány és az ökológia alapjait, az élelem és mezőgazdaság, az energia-felhasználás, a környezetszennyezés, a veszélyes hulladékok kezelésének lehetőségeit, a gazdaság és a szennyeződés szabályozását, valamint a környezeti jogi szabályozást.



Akkreditációs szám: Képzés

I/33/2000: Felsőfokú szaknyelvi képzés (angol) 60 óra

I/34/2000: Angol középfokú nyelvvizsga szintre felkészítő, szakmai anyaggal bővített nyelvoktatás (360 óra)

I/48/2000: Szakmai anyaggal bővített angol nyelvi alapképzés (120 óra)

VII/13/2000: Az Európai Unió intézményrendszere és a magyar politikai harmonizáció folyamata (20 óra)