A tantárgy neve

Az európai integráció története 1992-ig

A tantárgy kódja

EU1111

A meghirdetés féléve

1. félév

Kreditpont

1

Összóraszám (elm. + gyak.)

15

A számonkérés módja

kollokvium

Előfeltétel (tantárgyi kód)

nincs

A tantárgyfelelős neve

Prof. dr. Czövek István

A tantárgyfelelős beosztása

tanszékvezető egyetemi tanár

 

 

1. A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései

 

Elmélyíteni az Európai Unió történetének ismereteit a hallgatóban. Összefüggésekre hívni fel a figyelmet Európa XIX. és XX. századi története kapcsán.

 

2. A tantárgy tartalma

 

A XIX. század elején a bécsi kongresszussal elejét vette az az együttműködési politika, amely az európai államok további sorsára nagymértékben kihatott. Igaz, ez egy konzervatív szövetség volt, amelyben egyaránt helyet foglalt a fejlett nyugati civilizáció képviselője, Anglia és a keleti autokratikus nagyhatalom, Oroszország. Az I. világháború után érdekes módon már az USA kezdeményezi az európai országok együttműködési szervezetének létrehozását, valójában érdemben a Briand-féle tervezettel lép a világ elé az Európai Unió gondolata. A II. világháború kettészakította Európát, és Nyugaton az I. Hágai Konferencia tárgyal egy európai parlamentről. Ez a nyugat-európai együttműködés az Európai Tanács létrehozásával valós politikai tényező lett. Tovább erősödött a közös nyugat-európai politika a gazdasági integrációval, amely a MONTANUNIÓ létrehozásával kapott nagy lendületet. Ezeknek a folyamatoknak természetes következménye volt a katonai integráció, az Európai Védelmi Közösség létrehozása, majd átalakítása.

 

            A XIX. századi szövetségi politika jellemző

            Az I. világháború hatása Európára

            Az Európai Unió Briand-féle tervezete

            A II. világháború következményei a nemzetközi kapcsolatokra

            Az I. Hágai Konferencia

            Az Európai Tanács létrehozása

            Törekvések a gazdasági integrációra. A MONTANUNIÓ létrehozása.

            Kísérlet az európai katonai integrációra. Az Európai Védelmi Közösség.

 

3. Az évközi ellenőrzés módja

 

Önálló dolgozatok, feladatbeadások, rajzok, zárthelyi dolgozatok, beszámolók.

 

4. A tárgy előírt külső szakmai gyakorlatai: nincs

 

5. Kötelező, illetve ajánlott irodalom

 

Lothar Unqerer: Az Európai Unióról röviden. Budapest, 1993.

Európa Fórum. Budapest, 1991. november

Európai tükör. Budapest, 1997.

T. Hitiris: Az Európai Unió gazdaságtana. Budapest, 1995.

Bürger Europas: Wohnen in einem anderen Land der Europäischen Union (Generaldirektion Binnenmarkt und Finanzdienste; Europäische Kommission DE ― 1996― 15 S.

Daheim in Europa: Wohnen in einem anderen Land der Europäischen Union (Generaldirektion Binnenmarkt und Finanzdienste; Europäische Kommission DE — 1996 —15 S.

Das Europäische Parlament und die Tätigkeit der Europäischen Union: Kurzdarstellungen ― September 1993 / Generaldirektion Wissenschaft; Europäisches Parlament DE ― 1994 ― 6.

Einundvierzigster Überblick über die Tätigkeit des Rates: Bericht des Generalsekretärs; Teil I: Zusammenfassung ― 1. Januar ― 31. Dezember 1993 / Rat der Europäischen Union DE ― 1994 ― VII, 80 S.

Bürger Europas: Arbeiten in einem anderen Land der Europäischen Union / Generaldirektion Binnenmarkt und Finanzdienste; Europäische Kommission DE ― 1996 ― 15 S.

Daheim in Europa: Arbeiten in einem anderen Land der Europäischen Union / Generaldirektion Binnenmarkt und Finanzdienste; Europäische Kommission DE ― 1996 ― 15 S.

 

6. Tárgyi szükségletek: térkép, írásvetítő