A Nyíregyházi Főiskola megértve korunk kihívásait, szükségesnek érzi, hogy a hagyományos képzési formák és tartalmak mellett az ezredforduló követelményeinek is megfeleljen. Ennek a gondolatnak a jegyében nyújtottuk be pályázatunkat, hogy PHARE-támogatással megszervezzük az Európai Tanulmányok Központját főiskolánkon.
     Nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy a Művelődési és Közoktatási Minisztérium és az Európai Unió budapesti képviseletének bíráló bizottsága pályázatunkat elfogadta. Ennek köszönhetően főiskolánkon 1998 szeptemberében megkezdődhet az Európai Tanulmányok Központja keretében szervezett oktatás, amelynek célja, hogy széleskörű ismereteket nyújtson a főiskolai hallgatóknak, valamint az észak-keleti régió lakóinak az Európai Unió működéséről, a gazdasági és politikai integrációról, a közösségi jog, az európai kultúra és oktatás jellemzőiről. Képzésünkben fontos szerepet kap az angol, francia és német szaknyelvi oktatás is. Mindezek az ismeretek jó alapot jelentenek a résztvevőknek, hogy szaktudásukkal és európai uniós ismereteikkel segítsék hazánk zökkenőmentes csatlakozását az Unióhoz.

     Az Európai Tanulmányok Központja nemcsak a főiskolai oktatásban és kutatásban szervezi a csatlakozásra való felkészülést, hanem a régió különböző szakmai csoportjainak és civil szervezeteinek is segítséget kíván nyújtani a felkészülésben.

    A most elnyert támogatás ugyan 1998-2000-re szól, a Nyíregyházi Főiskola azonban örömmel vállalta, hogy további 5 éven át működteti a központot, amelynek feladatai között nemcsak az európai uniós ismereteknek a főiskolai képzés kölönböző területeire való bevonása szerepel, hanem új szakok kialakítása is  EU-ügyekben járatos szakemberek képzése érdekében.

     Szintén e támogatásból alakítjuk ki a megyével és a várossal, valamint az Európai Egyesülettel együttműködve az európai uniós dokumentációs központunkat, hogy városunk és megyénk lakóit megfelelő információs anyaggal lássuk el.

Dr. Balogh Árpád

rektor