A Nyíregyházi Főiskola Irodalom Tanszéke és a Temesvári Pelbárt Tudományos Diákkör "Világkép és (ön)értelemzés" címmel rendezi meg IX. vándorszemináriumát Nyírbátorban. A tudományos ülés időpontja 2006. november 10-11., péntek-szombat. Az előadások helyszíne: Báthory István Gimnázium fogadóterme, szállás: a gimnázium kollégiuma. Részletes programot a jelentkezési lapok beérkezése után küldünk.
2006. szeptember 15. 10 óra. Ratkó József (1936-1989) születésének 70. évfordulójára rendezett országos konferencia. A konferencia rendezője a Nyíregyházi Főiskola Bölcszészettudományi és Művészeti Főiskolai Kara és Irodalom Tanszéke.

A rendezvény programja


2006. május 4. A történelem múzsája. Tudományos ülés Spiró György irodalmi munkásságáról, A Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának Irodalomtudományi Doktori Iskolája és a Nyíregyházi Főiskola Magyar Irodalom Tanszéke rendezésében

A rendezvény programja


2006. április 5. A Temesvári Pelbárt Tudományos Diákkör házi konferenciája.

A rendezvény programja


2006. február 3-án nagy érdeklődés közepette került megrendezésre a Nagykállói Városi Könyvtárban Jánosi Zoltán "Kő alatti fény" című Ratkó Józsefről szóló tanulmánygyűjteményének bemutatása. A könyvet János István tanszékvezető főiskolai tanár méltatta, a készülő Ratkó-bibiliográfia munkálatairól pedig Babosi László könyvtáros kolléga adott tájékoztatást. A helyi és országos médiumok érdeklődésére is igényt tartó rendezvényt a helyi hagyományőrzők színvonalas műsora színesítette.

2006. március 3-án került sor tanszékünk oktatója, Jánosi Zoltán főiskolai tanár "Folklór- és archaikum-integráció az újabb magyar irodalomban" címmel meghirdetett habilitációs eljárására a Debreceni Egyetem Irodalomtudományi Intézetében. Tantermi előadásában a "Hetek", szakmai előadásában Nagy László költészetének irodalomtörténeti helyét és szerepét vizsgálta. Idegen nyelvű előadásában Nagy László orosz és bolgár líratörténeti kontextusát elemezte. (Habilitációs téziseit, előadássorozatát a bizottság maximális pontszámmal honorálta.)

Előadásának összegzését idézve: "A világkultúra huszadik s immár huszonegyedik századi mozgásainak mind sokrétűbb fényében egyre bizonyosabb, hogy az az irodalmi irányzat (a "bartóki" modell, illetve az "új egyetemesség" művonulatai) amely - a reneszánszban gyökerező korábbi nyomokon - a századelőtől napjainkig újabb és újabb, s mind tágulóbb látókörökben kapcsolta bele poétikai arculatának formálásába az archaikus-mitologikus-folklorikus (nemzeti és világirodalmi) hagyatékot, nem elszigetelt, zsákutcaszerű vagy periferikus-marginális, töredékes kísérlete a magyar irodalomnak. Hanem olyan négy és fél száz éve létező és alakuló nagyszabású vonulata, amely egyre több esztétikai értékponton és egyre szélesedő geográfiai terekben érintkezik az egyetemes kultúrával. Abba aze gyéb kulturális jelenségek sorát is magába ölelő művészeti-gondolkodási mozgalomba ágyazódva, ami egyes, napjainkban megerősödő tudományos elméleteknek, módszereknek, közelítéseknek is (multikulturalitás, intertextualitás, kulturális antropológia) kivételezett terepe."

Képek a rendezvényről.

2005. november 25-26. Sárospatak

József Attila költészete- VIII. Irodalmi Vándorszeminárium. meghívó

Képek


2005. november 9. 17 óra, Nyíregyházi Főiskola, Sóstói út 31/b. 'A' épület, Rektori Díszterem

Szimpózium SPIRÓ GYÖRGY FOGSÁG című regényéről, A szerzővel beszélget Csepregi András, Gerliczki András és Margócsy István. Esti beszélgetések sorozat - "Kultúra, vallás, történelem". meghívó

Képek a rendezvényről

---------------------