A  honlap megtekintéséhez szükséges a JavaScriptek futtatásának engedélyezése, ezért  kérem engedélyezze az aktív tartalom megjelenítését!

 

 

 

 

 

 

Elérhetőségeink:

Intézeti előadó:

Magyar Csabáné

Telefon: +36-42-599-459

Belső mellék: 2099

E-mail: borbelya@nyf.hu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szeretettel köszöntjük a Magyar Nyelvtudományi Osztály  honlapján. Reméljük, hogy végigböngészve az oldalt, jobban megismernek bennünket, betekintést nyernek az osztály életébe, felvett hallgatóinkat pedig segíthetjük abban, hogy minél több tudással gyarapodva végezzék tanulmányaikat.

A Magyar Nyelvtudományi Osztály a főiskola alapító tanszékei közé tartozik, és 1962 óta a magyar felsőoktatásban megfelelő hagyományok alapján gondozta a magyar nyelv és irodalom főiskolai szakot, képezte az általános iskolai magyartanárokat. A magyar szak kezdetektol mindmáig intézményünk egyik legtöbb hallgatót vonzó szaka, a 2005/2006-os tanévig tizennégy szak választható mellé (angol, ének, francia, hittan, kommunikáció, informatikus könyvtáros, muvelodésszervező, német, orosz, rajz, számítástechnika, történelem, ukrán, ügyvitel). A magyar szakot levelezős alapképzésben (8 féléves) és másoddiplomás képzésben (6 féléves) is lehetett végezni. Az elmúlt években minden évfolyamon 100-150 fős hallgatói létszámmal számolhattunk, levelezős hallgatóinkkal együtt évente 600-800 magyar szakos diákot oktathattunk. Osztályaink a régióban több évtizede meghatározó és kizárólagos szerepet töltöttek be az általános iskolai magyarszakos tanárképzésben, illetve a város és a megye, valamint a határainkon túli magyar területek vonzáskörzetében a szakmai képzésen túl a kulturális életben is.

A Magyar Nyelvtudományi Osztály 8 oktatója a szakma ismert képviseloje, összesen 50 önálló könyvet, jegyzetet, oktatási segédanyagot és több száz tudományos publikációt jegyeznek. Valamennyien szakmai és tudományos testületek tagjai, folyamatosan jelen vannak a hazai és a nemzetközi tudományos életben. Kutatási területeink széleskörűek: felölelik a névtan, a nyelvtörténet, a stilisztika, az alkalmazott nyelvészeti és a társadalmi szempontú nyelvjáráskutatás, valamint a tantárgy-pedagógia különbözo területeit.

A Magyar Nyelvtudományi Osztály oktatói több helyi, illetve országos szintű kutatómuhelyben dolgoznak. 1977 őszén a Bessenyei György Tanárképzo Főiskolán a Kárpát-medence onomasztikai szakembereinek összefogásával alakult meg a Magyar Névtani Munkaközösség, amelynek egyik vezetoje haláláig dr. Mező András volt. A munkaközösség tagjainak irányításával jelenik meg azóta is a Névtani Értesíto. A tagok közé tartozott még oktatóink közül dr. Mizser Lajos, Peténé dr. Csige Katalin, dr. Szabó Ferenc.

Osztályunkon a 90-es évek közepén formálódott ki a terület sajátos geopolitikai helyzetét kihasználó és ennek megfeleloen speciális kutatási módszereket kidolgozó szociodialektológiai munkacsoport (dr. Mizser Lajos, Pállné dr. Lakatos Ilona, Peténé dr. Csige Katalin, dr. Révay Valéria, Tukacsné dr. Károlyi Margit). A gyűjtőmunkába és a korpuszok feldolgozásába a Csűry Bálint Nyelvészeti Tudományos Diákkör tagjait is bevontuk. Munkánkat több sikeres pályázat segítette. Kutatócsoportunk, amely rendszeres kapcsolatot tart a Kárpát-medence élőnyelvi kutatásokat folytató szakembereivel és tudományos muhelyeivel (Szeged, Szombathely, MTA Nyelvtudományi Intézete, Újvidék, Pozsony, Kolozsvár, Beregszász, Nyitra, Maribor) 2002 augusztusában Nyíregyházán rendezte meg a 12. Élőnyelvi Konferenciát, amelyen 60 külföldi és hazai szakember vett részt. A konferencia előadásainak kötete Nyelvvesztés, nyelvjárásvesztés, nyelvcsere címmel jelent meg 2004-ben (Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához XXXII. Szerk.: P. Lakatos Ilona és T. Károlyi Margit. Tinta Könyvkiadó, 297 p.).

Osztályunk volt és jelenlegi oktatói közül megalakulása óta többen is tevékeny tagjai az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszéke mellett működo Stíluskutató csoportnak (dr. Gáspári László, dr. Minya Károly, dr. Petho József). A havonként ülésezo kutatócsoport számos gyűjteményes kötetében publikáltak oktatóink, valamint a csoport több nyertes OTKA-pályázatában is dolgoztak/dolgoznak. A Stíluskutató csoport szakmai támogatásával rendezte meg osztályunk 2002-ben azt a Krúdy-konferenciát, amelynek anyaga 2004-ben szintén a Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához címu sorozatban jelent meg.

Az ELTE szakmai irányításával 2003-ban megalakult Szemere Gyula Anyanyelv-pedagógiai Kutatócsoportnak alapító tagjai osztályunkról dr. Pethő József és dr. Szabó Ferenc. Mindkét oktatónk azóta is részt vesz e tudományos muhely céljaink megvalósításában.

Dr. Minya Károly a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport alapító tagja. A csoport által, az ország különböző pontjain rendezett tanácskozások eloadója, a muhely pályázatainak részese.  

Több oktatónk (Pállné dr. Lakatos Ilona, dr. Petho József, Tukacsné dr. Károlyi Margit) PhD-védéseken bizottsági tagként, opponensként kapott és vállalt már feladatot doktori eljárásokban.

 

A Magyar Nyelvészeti Tanszék vezetői voltak

(zárójelben a tanszéken eltöltött időszak)

 

 

 

  A tanszék oktatói voltak:

         

        • Dr. Ádám Imre  (1979–1992)
        • Buda Sándorné  (1962–1979)
        • Dr. Gáspári László  (1984–2000)
        • Dr. Nyirkos István (1993–1995)
        • Dr. Orosz Béla (1962–1988)
        • Dr. Révay Valéria (1973–2003)

 

Óraadóként::

 

        •             Dr. Hajdú Mihály (2004–2005)
        •             Dr. Sebestyén Árpád

 

 

<>