NYÍREGYHÁZI FŐISKOLA

MŰSZAKI ÉS MEZŐGAZDASÁGI KAR

TÁJGAZDÁLKODÁSI ÉS VIDÉKFEJLESZTÉSI TANSZÉK

TÖRTÉNETE (1991-2010)

 

13 évvel azután, hogy megszűnt a Nyíregyházi Mezőgazdasági Főiskola kertészeti és áruforgalmi szaka, 1991-ben indult újra a képzés a mezőgazdasági mérnöki szakon a GATE Mezőgazdasági Főiskolai Karán, Nyíregyházán. A szak újraindítása dr. Galó Miklós nevéhez fűződik, aki vezetésével 1991-ben először tanszéki csoportként, majd 1992-től önálló tanszékként megalakult négy oktatóval (Dr. Galó Miklós tanszékvezető, Kovács Gábor, Dr. Simon László, Dr. Széles Csaba) a Mezőgazdasági Tanszék. A kilencvenes években tanszék állománya fokozatosan bővült, főállásban került a tanszékre, illetve oktatott a szakon szakmai tárgyakat Botos András, Máté János, Dr. Oláh Imre, Palotainé Dr. Papp Ildikó, Dr. Papp László, Szele Tibor, Dr. Vágvölgyi Sándor, Vattamány Gusztáv, Dr. Técsy László, óraadó volt Dr. Barna Miklós, Prof. Dr. Bubán Tamás, Prof. Dr. Kazó Béla, Káposztásiné Berecz Emília, Dr. Lenti István, Dr. Margittay Miklós, Nagy Mihály, Prof. Dr. Nyéki József, Prof. Dr. Hargitainé Tóth Ágnes, Dr. Pál Miklós, Dr. Nagy Margit, Marczinkó Ferenc és mások. Tanszéki adminisztrátor volt Pénzes Józsefné és Szőke Barnáné, szakoktató Újhelyi Zsolt.

A kilencvenes években fokozatosan megteremtődtek a szakon folyó oktatás infrastrukturális feltételei is (bemutató kert, tangazdaság, üvegház, laboratóriumok).

Kezdetben a mezőgazdasági mérnöki szakon belül 3 szakirány (növénytermesztési, kertészeti és állattenyésztési) létezett, majd a kor követelményeinek és a hallgatói igényeknek megfelelve, néhai dr. Széles Csaba főiskola docens dr. Galó Miklós tanszékvezető irányítása mellett kidolgozta  a környezetgazdálkodási  szakirány tantervét, melyet a Kari Tanács 1997-ben elfogadott. 1997 szeptemberében indult el a képzés a mezőgazdasági mérnöki szak környezetgazdálkodási szakirányán, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium "Alapítvány a Magyar Felsőoktatásért és Kutatásért"  560/94 projektjének („Környezettudományi kutatás meghonosítása és eredményeinek bevezetése a mezőgazdasági üzemmérnök képzésbe”) oktatási-kutatási támogatásával (témavezető dr. Simon László volt).  A szakirányon folyó munkát 1998 júliusától 2007 szeptemberéig az akkor megalakult Táj- és Környezetgazdálkodási Tanszék koordinálta dr. Simon László tanszékvezető irányításával. Az új tanszék alapító tagjai Dr. Uri Zsuzsanna és Varga Adrienn voltak, akikhez később Keresztúri Péter, dr. Varga Csaba és Piskolczi Miklós csatlakozott. A szakirány indításának célja az volt, hogy a hallgatók az általános mezőgazdasági ismeretek megszerzése mellett sajátítsák el a környezetgazdálkodás és biogazdálkodás alapjait, ismerjék meg a környezeti szférák szennyezését előidéző folyamatokat, a környezeti károk elhárításának lehetőségeit, hangsúlyozva a természeti erőforrások fenntartható használatának szükségességét, és a fenntartható mezőgazdasági termelés fontosságát. Közvetett módon mindez társadalmilag is hasznos lehet, a gyakorlatba kikerült diplomásaink ugyanis megváltozott szemléletmódjukkal a környezeti szempontokat előtérbe helyezve végzik mezőgazdasági termelő munkájukat, illetve más területeken elhelyezkedve környezetgazdálkodási, környezetvédelmi életszemlélettel rendelkeznek.

A tanszék 2007 őszén integrálódott a Kertészeti és Élelmiszertechnológiai Tanszékkel (amely vezetői Dr. Géczi László és Dr. Apostol János voltak), felvállalva  a kertészeti szakirányon folyó oktatómunkát is. Az egyesített tanszék neve ekkortól "Tájgazdálkodási és Vidékfejlesztési Tanszék", vezetője Prof. Dr. Simon László egyetemi tanár. A tanszék jelenlegi tagjai Dr. Kalmárné Dr. Vass Eszter főiskolai tanár, Dr. Vincze György főiskolai docens, Dr. Uri Zsuzsanna főiskolai docens, Dr. Varga Csaba főiskolai docens, Barna Sándor főiskolai tanársegéd PhD hallgató, Irinyiné Oláh Katalin főiskolai adjunktus PhD hallgató, Szabó Miklós főiskolai adjunktus PhD hallgató, Nemesné Száva Zsófia tanszéki adminisztrátor és Darvasné Tasi Valéria laboráns.

A tanszék a mezőgazdasági mérnöki alapképzési szak 2008-ban átalakított és akkreditált tantervének megfelelően a környezet- és ökogazdálkodási specializáción folyó oktatómunkát koordinálja, gondozza a 2010 őszén elindult környezet- és vízgazdálkodási szakmérnök szakirányú továbbképzést, és gazdája lesz a 2011 őszén induló hulladékgazdálkodási technológus felsőfokú szakképzésnek is. A tanszék – együttműködve az Agrártudományi Tanszékkel – részt vett az agrár- és vidékfejlesztési szakmérnök szakirányú továbbképzésben is, illetve bekapcsolódott a növénytermesztő és növényvédelmi technológus felsőfokú szakképzésbe. Az oktatási profil bővülése mellett tágult az új tanszék kutatási profilja, mely magába foglalja a tájjellegű növények (torma, káposzta, pritaminpaprika, csemegeszőlő) vizsgálatát és a gyombiológiai kutatásokat. A tanszék 1998-as megalakulása óta foglalkozik talajvédelmi kutatásokkal, ezen belül a fitoremediációval (toxikus elemekkel szennyezett talajok és víz tisztítása növények segítségével). Tanulmányozza továbbá az energianövények (kosárfonó fűz, fehér akác, olasznád) ásványi táplálkozását, különféle műtrágyák, települési szennyvíziszap komposzt és biokomposzt biomassza hozamra gyakorolt hatását.

Hallgatói bekapcsolódnak a tanszéken folyó környezetgazdálkodási és kertészeti jellegű kutatásokba, az elmúlt évtizedben eredményesen szerepeltek a kari és országos Tudományos Diákköri versenyeken és a környezetvédelmi szakmai diákkonferenciákon.

A Tájgazdálkodási és Vidékfejlesztési Tanszék a 2010/2011-es tanévben az alábbi tárgyakat gondozza: Agro- és hidrometeorológia, Agrokémia, Agrometeorológia és vízgazdálkodás, Ár- és belvízvédelem, Erdő- és vadgazdálkodás, Élelmiszeripari ismeretek, Élelmiszeripari technológiák, Hulladék és melléktermék hasznosítás, Környezet- és vízvédelmi monitoring, Környezetegészségtan, Környezetgazdálkodás alapjai, Környezetgazdálkodás, Környezeti hatásvizsgálatok, Mezőgazdasági kémia I-II., Mezőgazdasági mikrobiológia, Növényi termékek minősége és minősítése, Ökológia, Ökológiai gazdálkodás I-II., Precíziós mezőgazdaság, Speciális élelmiszeripari technológiák, Táj- és Környezetgazdálkodás I-II., Tájhasználat, tájökológia, Talajtan, Talajvédelem, melioráció, talajremediáció, Termékfeldolgozás I-II., Természetvédelem, Vízgazdálkodás alapjai, Vízkészlet-gazdálkodás.

 

Nyíregyháza, 2011-02-25

 

Prof. Dr. Simon László