NYÍREGYHÁZI FŐISKOLA

 MŰSZAKI ÉS MEZŐGAZDASÁGI KAR

TÁJGZADÁLKODÁSI ÉS VIDÉKFEJLESZTÉSI TANSZÉK

 

TANSZÉKÜNK RÖVID TÖRTÉNETE (1991-2009)

 

 

    13 évvel azután, hogy  megszűnt a Nyíregyházi Mezőgazdasági Főiskola  kertészeti és áruforgalmi szaka, 1991-ben indult újra a képzés a mezőgazdasági mérnöki szakon a GATE Nyíregyházi Mezőgazdasági Főiskola Karán. Kezdetben a mezőgazdasági mérnöki szakon belül 3 szakirány (növénytermesztési, kertészeti és állattenyésztési) létezett, majd a kor követelményeinek és a hallgatói igényeknek megfelelve néhai dr. Széles Csaba főiskola docens dr. Galó Miklós tanszékvezető irányítása mellett kidolgozta  a környezetgazdálkodási  szakirány tantervét, melyet a Kari Tanács 1997-ben elfogadott. 1997 szeptemberében indult el a képzés a mezőgazdasági mérnöki szak környezetgazdálkodási szakirányán, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium "Alapítvány a Magyar Felsőoktatásért és Kutatásért"  560/94 projektjének („Környezettudományi kutatás meghonosítása és eredményeinek bevezetése a mezőgazdasági üzemmérnök képzésbe”) oktatási-kutatási támogatásával (témavezető dr. Simon László volt).  A szakirányon folyó munkát 1998 júliusától 2007 szeptemberéig az akkor megalakult Táj- és Környezetgazdálkodási Tanszék koordinálta dr. Simon László tanszékvezető irányításával. A szakirány indításának célja az volt, hogy a hallgatók az általános mezőgazdasági ismeretek megszerzése mellett sajátítsák el a környezetgazdálkodás és biogazdálkodás alapjait, ismerjék meg a környezeti szférák szennyezését előidéző folyamatokat, a környezeti károk elhárításának lehetőségeit, hangsúlyozva a természeti erőforrások fenntartható használatának szükségességét és a fenntartható mezőgazdasági termelés fontosságát. Közvetett módon mindez társadalmilag is hasznos lehet, a gyakorlatba kikerült diplomásaink ugyanis megváltozott szemléletmódjukkal várhatóan a környezet jobban kímélve végzik majd mezőgazdasági termelő munkájukat, illetve más területeken elhelyezkedve környezetgazdálkodási, környezetvédelmi életszemlélettel rendelkeznek. A tanszék jelenleg a környezet- és ökogazdálkodási szakirányon folyó oktatómunkát koordinálja.

    A tanszék 2007 őszén integrálódott a Kertészeti és Élelmiszertechnológiai Tanszékkel, felvállalva  a kertészeti szakirányon folyó oktatómunkát is. Az egyesített tanszék neve ekkortól "Tájgazdálkodási és Vidékfejlesztési Tanszék", vezetője Prof. Dr. Simon László. Az oktatási profil bővülése mellett tágult az új tanszék kutatási profilja (ld. "a tanszéken folyó kutatások" menüpontot), mely magába foglalja a tájjellegű növények (torma, káposzta, pritaminpaprika, csemegeszőlő) vizsgálatát, és a gyombiológiai kutatásokat is.

    A tanszék - együttműködve az Agrártudományi Tanszékkel - gondozza az "agrár- és vidékfejlesztési szakmérnök" szakirányú továbbképzést (ld. az "Agrár- és vidékfejlesztési szakmérnök képzés programja" menüpontot).

    A mezőgazdasági mérnök szak 2009 szeptemberétől érvényben lévő tantervét ld. a "Mezőgazdasági mérnök szak tanterve" menüpontban. A mezőgazdasági mérnöki szakon oktatott tárgyak leírásait (tantárgyi programjait) letöltheti a " Mezőgazdasági mérnök szakon oktatott tantárgyak (tantárgyelírások)" menüpontban. A mezőgazdasági mérnök szak környezet- és ökogazdálkodási szakirányán a záróvizsga tételek az általános mezőgazdasági kérdések mellett az ökológiai gazdálkodással illetve környezetgazdálkodással kapcsolatosak, az ökonómiai és technológiai tárgyakhoz kapcsolódó kérdések mellett.

    A gyakorlatok során a hallgatók gyár- és laborlátogatásokon vesznek részt, megismerik a Felső-Tisza vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség és a Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Hivatal, valamint a mezőgazdasági vállalkozások tevékenységét.

     Az agrármérnök jelölt hallgatók bekapcsolódhatnak a tanszéken folyó környezetgazdálkodási és kertészeti jellegű (ld. "A tanszéken folyó kutatások" menüpontot) kutatásokba. Hallgatóink az elmúlt években eredményesen szerepeltek a Tudományos Diákköri versenyeken és környezetvédelmi szakmai diákkonferenciákon.