Nyíregyházi Fősikola |
H-4400 Nyíregyháza, Sóstói út 31/b.
- Tel.: (+36) 42/599-466 - Fax: (+36) 42/402-485 - E-mail: balazsy@nyf.hu -
A Biológia Intézet saját fejlesztésű oldala
Az Intézet oktatási-kutatási csoportjai:
A Biológiai Intézetet 2005-ben az Állattan és a Növénytan Tenszékek alakították, és legfőbb célja integrálni közös erőfeszítéseinket a biológia képzési és kutatási színvonalának emelése érdekében. Az Intézetben biokémiai, fiziológiai, mikrobiológiai, genetikai, molekuláris biológiai, sejtbiológiai, biotechnikai és hidrobiológiai kutatások folynak.
Újabb oktatási és kutatási csoportokat alakítottunk a szerves bioanalitikai, a mikrobiológiai, a genetikai és a molekuláris sejtbiológia területén hazai és nemzetközi kollaborációban.
Kialakultak a Biológia alapszak szakirányában a speciális képzés lehetőségei a bioanalitikai a hidrobiológiai és a korábban is sikeresen oktatott tanári szakirányok elméleti és gyakorlati feltételei.
A biológia alapszak e három szakirányon képez szakembereket:
BSc alapképzés szakirányai 2006-tól:
A bioanalitikus szakirány képzése az infraindividuális biológiai tudományokra fókuszál, és olyan elméleti, gyakorlati kompetenciák kialakítására irányul, amelyeknek birtokában a végzett szakemberek képesek lesznek ellátni az alap és alkalmazott kutatásokkal, a rutinszerű minőségbiztosítással és környezetfejlesztéssel kapcsolatos logisztikai tevékenységek asszisztensi feladatait. Végzett hallgatók képesek a rutin jellegű mezőgazdasági és élelmiszeripari minőségbiztosítás laboratóriumi munkahelyek betöltésére. Ugyanakkor az alkalmazott biológiai ismereteik alapján el tudnak helyezkedni a gyógyszeripari, a mikrobiológiai, a növény-és állatnemesítési, az élelmiszeripari laboratóriumokban, ahol szerves bioanalitikai, mikrobiológiai, genetikai nemesítési, biokémiai, molekuláris biológiai és rendszerbiológiai kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek folynak. A mikrobiológiai és molekuláris diagnosztikai ismereteik által elhelyezkedhetnek a környezetvédelmi felügyelőségeken, az állami népességügyi és tisztiorvosi szolgálatnál, valamint magáncégek akkreditált diagnosztikai és élelmiszerbiztonsági laboratóriumaiban.
A hidrobiológus szakirányt választók hiánypótlók az érintett szakterületeken, hiszen jelenleg nem történik ilyen jellegű képzés Magyarországon, ezért a hidrobiológus szakemberek alkalmazására várhatóan országos igény fog mutatkozni. Magyarországnak az Európai Unióhoz való csatlakozásával, az Európai Unió direktíváinak átvétele, illetve honosítása kapcsán mind a természeti, mind a művi vízi környezet minőségi állapotának megítélésében a fő hangsúly egyrészt a környezeti elemeinek - köztük a víznek - az ökológiai minőségi állapotára vonatkozó tudományosan megalapozott felmérésére, korszerű informatikai módszerekkel végzett minősítésére, másrészt az emberi tevékenységből származó szennyezésnek felismerésére és kimutatására alapul. A Nyíregyházi Főiskola által tervezett képzés a hallgatókat a vízi élőlénycsoportoknak a megismerésére, reprezentatív minták begyűjtésére, taxonómiai azonosítására készít fel. A hidrobiológus képzettségű szakemberek a környezetvédelmi felügyelőségeken és a vízügyi igazgatóságokon, a nemzeti parkok igazgatóságainál, az állami népegésségügyi és tisztiorvosi szolgálatnál, a vízügyi vállalatok és egyéb környezetvédelmi és vízminőség-vizsgáló állami vagy magáncégek laboratóriumaiban, az önkormányzatoknál és a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezeteknél hasznosíthatják szakképzettségüket.
A biológia alapképzés tanári szakiránya, előfeltétel a tanári mester fokozat szakképzettség megszerzése. A tanári szakirányt választók 10 kredit pedagógiai ismeret, valamint 50 kredit második tanári szakot megalapozó ismeret birtokában részt vehetnek a tanári MSc megszerzésében.