A trükk leírása:
Egy 52 lapos francia kártya csomagból véletlenszerűen kiválasztunk 5 lapot. Megnézzük a lapokat, majd átadjuk a bűvész segédjének, aki ebből négyet egymás után felmutat. Ezek után a bűvész megnevezi a ötödik lapot.
A program használata:
Telepítsük fel a
magic5th csomagot (tesztelve Ubuntu 9.10-en) két, hálózatra nem kötött (vagy hálózatról leválasztott) gépre, melyek között semmilyen egyéb kapcsolat nincs. Telepítés után az egyik gépen az "Alkalmazások -> Játékok -> A mágikus ötödik - szerver" menüpontra kattintunk (parancssorból: python /usr/games/magic5th/magic5th-server.py). Betápláljuk a szerverbe (megmondjuk a bűvészsegédnek) a kihúzott 5 lapot. Ha készen vagyunk, a program megmutatja a 4 lapot a megfelelő sorrendben. Indítsuk el a "Alkalmazások -> Játékok -> A mágikus ötödik - kliens" programot (parancssorból: python /usr/games/magic5th/magic5th-client.py) egy másik gépen. Természetesen a kliensprogram ugyan azon a gépen is futhat, de akkor nehezen hihető, hogy nincs kapcsolat a két program között. Tehát a kliensprogramot elindítjuk, majd betápláljuk a 4 lapot a mutatott sorrendben (a bűvész egyenként megismeri a 4 lapot). Ha végeztünk, a varázsló gomb megnyomása után a mágikus kliens mágikus kapcsolatba lép a mágikus szerverrel (a bűvész belenéz segédje elméjébe) és megmutatja az ötödik lapot.
A trükk titka kifürkészhető a program forráskódjából, elméleti háttere Botka Eszter és Timár Ádám: "Egy bűvésztrükk" című cikkéből származik (Polygon, VIII. kötet 2. szám 1998.) A mutatvánnyal foglalkozik a KöMaL
B.3889. feladata.
A
http://www.blahota.hu/magic5th/ könyvtárban az Ubuntu csomagok mellett megtalálható a program Pythonban írt forrása is.